Jak jsem se k Androidu vrátil

Dnešní článek bude na téma „nuceného“ přechodu na operační systém Android. Povíme si o zkušenostech z půl ročního používání. Dále Vám řeknu co se mi na Androidu líbí a co mi naopak oproti Windows Phonu nevyhovuje. Také si něco povíme o HTC One, který nyní používám.

Historie mých telefonů

Začneme od počátku. Historie mých telefonů je jednoduchá.

Nokia 1600

Můj první telefon, který jsem někdy kolem 8 – 9 let vlastnil byla Nokia 1600. Jednoduchý tlačítkový telefon, příšerná klávesnice, barevný displej a rozhodně  nesměl chybět Snake! Parádní obyčejný telefon na obyčejné volání. Přežil všechny pády, ale přitom vypadá jako nový. Stále ještě plně funkční!

Nokia 5310 XpressMusic

Druhý telefon, který jsem vlastnil byla opět Nokia, tentokrát 5310 XpressMusic. První telefon, který jsem si sám vybral, vlastnil jsem ho od 2009 až někdy po rok 2012. Měl krásnou červenou barvu. Jak z jeho názvu vyplývá, byl to telefon zaměřený na hudbu. To už jste mohli poznat při prvním pohledu z čelní strany. Na levé straně, po okraji displeje se nacházeli tři tlačítka pro ovládání hudby. Telefon měl na zadní straně tři skvěle hrající reproduktory. V té době jsem si k němu dokoupil i 2 GB microSD kartu, za né zrovna nejlevnější cenu. Samozřejmě abych do něj mohl nasypat co nejvíce muziky. Skvělou věcí byla i možnost instalace Java aplikací. Foťák nepatřil k těm nejlepším, neměl autofocus ani přisvětlovací diodu, fotky však na tu dobu nebyli tak špatné. Opět, telefon schytal pár pádů, avšak né tolik jako předchozí. Navíc od roku 2009 se permanentně používá! Celých 8 let běží bez jediného problému, letos došlo pouze na obměnu baterie za silnější z druhého, rozbitého kousku v rodině.

LG KM900 Arena

K třetímu telefonu jsem se dostal prakticky náhodou. Někdy okolo roku 2012 mi tu přistál z čista jasna. Byl to můj první dotykový telefon – LG KM900 Arena. Maličkatý telefon s 3 palcovým displejem, elegantní s kovovými prvky. Oproti předchozí Nokii jsem si ho oblíbil zejména díky lepšímu fotoaparátu – 5 Mpix, autofocus i přisvětlovací dioda. Prakticky jsem ho používal krátce. Po roce a půl ho čekala obměna. Byl to první telefon, který putoval z rodiny. Prodal jsem ho, pokud se nemýlím za nějaký 700 korun.

Prestigio Multiphone PAP 4044 Duo

Čtvrtým telefonem, který jsem vlastnil, kolem roku 2013, bylo Prestigio Multiphone PAP 4044 Duo. Za tímto krkolomným názvem se skrýval telefon čínské značky. Můj první telefon s Androidem a také první telefon za mé peníze. Elegantní plastový telefon, změna oproti kovu z předchozího. Navíc, oproti předchozímu měl „obrovský“ displej. Ano, sice měl jenom 4 palce, ale byl to sakra rozdíl. Telefon běžel tak jak měl, využíval jsem naplno výhod systému Android a byl jsem s ním spokojený. Systém byl hezky čistý, výrobce přidal jen pár svých aplikací, v té době frčel na Androidu 4.1 Jelly Bean. Bohužel ač jsem byl plně spokojen musel mě opustit. Prdnul sluchátkový jack konektor. V té době se mi nechtěla řešit reklamace u Alzy. Telefon jsem tedy prodal nějakému chlápkovi z Bruntálu, který si pro něj přijel. Hodil jsem mu i fakturu, takže bez problému jej mohl reklamovat sám. Pokud se dobře vzpomínám, na telefonu jsem tímto přeprodejem ztratil 100 korun + fólii na displej v hodnotě 150 – 200 korun? Celková doba používání byla asi 3 – 4 měsíce.

Vodafone Smart 3 (moje značení – Vodkafoun Smrad Třetí)

Pátým telefonem, jako náhrada za předchozí byl Vodafone Smart 3. Koupil jsem ho z inzerátu asi o 1 000 korun levněji oproti novému kousku. Nejevil žádné známky používání. Říkal jsem si jaký skvělý obchod jsem udělal. No, ne, opravdu, ne! Opět telefon s Androidem, opět verze 4.1 Jelly Bean, opět v čisté podobě. Ale není Android jako Android. Tento telefon byl jedním slovem příšerný. Nejhorší telefon co jsem zatím vlastnil. Kvalita zpracování byla opravdu tristní, plasty byli nevzhledné a vrzající. Systém byl po určité době prakticky nepoužitelný. Poslední kapkou bylo, když uskutečnění hovoru zabralo několik minut. Několik minut čekání! Dodnes mi vrtá hlavou, jak jsem tento šrot mohl používat více jak rok…

Nokia Lumia 520

Šestým telefonem byla Nokia Lumia 520! Začátkem – zatím nejlepší telefon co jsem vlastnil! Pořídil jsem si ho přesně 6. února 2015. Od počátku jsem byl nadšený ze systému. Nebyl v něm žádný Android, nýbrž Windows Phone 8.1! Dodnes k tomuto systému nemám prakticky výhrady. Jednoduché ovládání a vysoká rychlost. Obsahoval všechny důležité aplikace, co jsem na telefonu využíval. Nepatřil sice k těm nejrychlejším a často mě potrápil hláškou „Obnovuji..“, „Načítám…“, či samovolným restartem při prohlížení nějaké hodně divoce optimalizované webové stránce v Internet Exploreru.

Telefon toho přežil opravdu hodně – přejetí traktorem, pádem na kachle s následným odkopnutím o zídku (ne, opravdu to nebylo úmyslný nával hněvu, ale nešťastná souhra náhod), utopením v rybníku, několika vyprání v pračce a také mnoha a mnoha pády. Na telefonu se to prakticky neprojevilo. Byl to i telefon, na kterém mi poprvé praskl displej – jednou jsem ho zapomněl vyndat z kapsy při tělocviku a Nokia se proletěla po celé tělocvičně a poté se díly  rozletěli do několika směrů. Vyměnil se displej a pokračovalo se dál! Po necelém roce opět praskl a to tou nejdebilnější náhodou – o sluchátka v kapse. Děkuji Vinýre… Prostě mi praštil do kapsy a ono to ruplo. Těžko uvěřitelné, kolik takový telefon dokázal vydržel. Už jsem ho ani nechtěl nakonec opravovat a chtěl konečně koupit nějaký nadupaný telefon s Windows Phonem a později provést upgrade na Windows 10 Mobile. Jéj, jsem šťasten, že jsem předpověděl velice rychlý pád tohoto systému… S rupnutým sklíčkem šel používat ještě dlouhou. Bez čeho už mi byl k ničemu, byl sluchátkový jack – jasný důvod k výměně stroje. Následoval druhý držkopád, kdy přistál na dlaždičky s kamínky. Kupodivu sklo to vydrželo, ale jak to vypadalo, se můžete podívat na fotkách níže.

Jak jsem se HTCčku dostal

Dlouho jsem přemýšlel co jako náhradu. Podmínka byla jasná – displej pod 5 palců. Docela těžká podmínka. V té době bylo jasné, že Nokia odhalí svoje nové telefony s Androidem. Bohužel, všechny obří placky, navíc další čekání na uvedení pro český trh… Uvažoval jsem nad alternativní možností, telefonem Jolla s operačním systémem Sailfish OS. Systému neuvěřitelně fandím, ve finální podobě je to úžasná alternativa jak k iOS, tak k Androidu.

Shodou náhod jsem se dostal telefonu HTC One. Všechny požadavky splňoval, takže nebylo prakticky proč nebrat. Získal jsem ho za nehorázně směšně nízkou cenu! Byl to telefon z druhé ruky a bylo to poznat, hlavně při pohledu na stranu zadní. Objednal jsem celé kovové šasy z Číny za zhruba 500 korun a bylo vystaráno.

Telefon jsem používal asi měsíc. No, řekněme si, Nokia pračku tedy zvládala lépe… Ano, asi si říkáte, jak je sakra možné vyprat mobil v pračce. Já opravdu nevím, prostě se mi to holt stává… Mobil vyslal celkově 8 nouzových hovorů mému kamarádovy, který se však nacházel na druhém konci republiky, předal zprávu mému bratrovy v další vzdálené části republiky a ten finálně předal zprávu domů! Výsledek? Nefungující hovorové sluchátko. Než jsem se vrhl na opravu, musel jsem odjet na pár týdnů pryč, tak jsem ještě naposled využil služeb nesmrtelné pět set dvacítky. Po návratu následovala výměna sluchátka a šasy. Telefon funguje a vypadá jako nový!

Z Windows Phone na Android

Jak už bylo řečeno, systém Windows Phone jsem si velice oblíbil. Krátce řečeno – v jednoduchosti je síla. Design systému, byl jednoduchý, sázel na různé velikosti písem, minimalistickou grafiku a swipovací gesta. Díky tomu byl systém krásně ovladatelný.

V současnosti mám na telefonu instalován čistý Android 5.1 Lollipop + nějaké ty vychytávky.

Věci co mně vadí

Dlaždice, dlaždice a ještě jednou dlaždice. Prostě onen „chodník“ z Windows Phone mi hodně chybí. Nejlepší domovská obrazovka co jsem používal! Nova Launcher používání sice usnadňuje, ale jednoduchost systému dlaždic prostě zatím nic nenahradilo. Jedna obrazovka s horizontálním posuvem s dlaždicemi třech velikostí byla jednoduchá a intuitivní.

Další věci, co mně vadí, jsou kontakty. Ve Windows Phonu jsem nikdy s kontakty neměl problém, vše probíhalo perfektně a jednoduše se spojily kontakty, co zbyly v paměti SIM karty s Outlook účtem i Google účtem. V Androidu se tak nestalo, tudíž mám v kontaktech pomíchané osoby z Outlook účtu, Google účtu, SIM karty, Twitteru a Skypu. Nehorázný bordel! Neříkám, že každý kontakt se spojil ve Windows Phonu dokonale, typicky u Skypu, či Twitteru jsem musel učinit manuálně. To však bylo v řádu pár kontaktů, ne ve většině.

A další věc, co mě štve je odemykání. Windows Phone neměl možnost odemčení pomocí gesta, tudíž jsem si zvykl zadat čtyř místný PIN, po napsání se telefon odemknul. U Androidu musím PIN ještě potvrdit – krok navíc. Navíc už je to prostě zvyk. Naštěstí jsem provedl menší tweak, díky kterému nemusím PIN poté potvrzovat.

A konečně poslední věcí co mi z Windows Phonu chybí je Lumia Camera. Úžasná fotoaplikace, která má mnoho nastavení. Vše snadno a lehce přenastavitelné, bez zdlouhavého procházení kontextových nabídek.

Co jsem získal

Díky přechodu na Android jsem však také získal. Z funkcí bych vyzdvihl letošní příchod Android Pay, ostatní věci jsou čistě aplikačního rázu.

Z aplikací rozhodně vyzdvyhnul Firefox. Na desktopu jsem uživatelem Firefoxu dlouhá léta, tudíž možnost synchronizace záložek, hesel a historie mě velice potěšila. Navíc jsem si oblíbil funkci odesílání záložek z jednoho zařízení na druhé. Občas si tak jen přehodím nějakou záložku z počítače do mobilu a můžu pokračovat ve čtení. Internet Explorer avšak nebyl taková bída jak se mohlo zdát.

Pro Windows Phone 8.1 byla ukončena podpora TeamVieweru, aplikace se tak zasekla na verzi 11. Kvůli připojování jsem však potřeboval verzi 12. Nakonec jsem přešel na RDP protokol a využíval aplikaci od Microsoftu, kterou používám nyní i na Androidu. TeamViewer však slouží jako záloha.

Aplikace, která mi hodně v posledních dnech chyběla byl Discord. Od dob kdy jsem plně přešel ze Skypu na Discord to bylo prostě omezující. Navíc podpora Skypu je ve Windows Phone 8.1 také ukončena.

Samotné aplikace od Microsoftu, jako je OneNote, OneDrive, Word, Exel, atd. jsou několikanásobně lepší. Například běh OneDrivu nebo OneNote je mnohonásobně plynulejší než na Windows Phone.

Dvě aplikace, které jsem si také oblíbil pocházejí od (známé) kanadské firmy BlackBerry. Konkrétně Blackberry HUB a Kalendář. HUB slučuje Vaše poštovní schránky a funguje tak jako emailový klient. Navíc má podporu pro Exchange, což se hodí i pro synchronizaci kontaktů. Jak samotný název napovídá, nejedná se jen o emailového klienta, HUB slučuje historii volání, zprávy, zprávy z Messangeru, notifikace z Twitteru a mnoho dalších. Kalendář je prostě kalendář, funguje tak jak bych očekával a přijde mi mnohem příjemnější jak výchozí od Google.

Závěr

Závěrem bych rád řekl, že Android se jednoznačně posunul správným směrem vpřed. Konečně vypadá jednotně a docela i pěkně. Ovládání již také není tak bídné. Co bych vytknul je podpora systému a aktualizace, ale to zase na jiný článek.

Pokud jste nalezli nějakou chybu, prosím, upozorněte nás označením textu a zmáčknutím zkratky Ctrl+Enter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *