Je AMD FX-6300 stále dobrý procesor? Bacha na VID!

Před několika měsíci jsem si konečně vyměnil svůj úžasný notebook za skládanku. Původně jsem uvažoval nad Intelem, ale zde by dával smysl až plnotučný 4 jádrový procesor. Avšak rozpočet jsem chtěl udržet trochu níže. Podíval jsem se proto do nabidky AMD, ta má stále starší AM3+ socket kousky. Ryzen má přijít v nadcházejících měsících. Navíc v době kdy jsem FXko kupoval, byl spíše v nedohlednu. Z nabídky mě zaujaly dva kousky a to FX-6300 a 8300. Nakonec jsem dostal skvělou nabídku – FX-6300 za 2 000 korun včetně dopravy. Sice bez boxového chladiče, ale kdo by boxový chladič nezahodil? Hned na začátku bych zdůraznil, že toto není recenze, spíše osobní zkušenost.

Ze začátku si řekneme tedy nějaké specifikace, tedy to nejdůležitější a to – Vishera, 6 jader, TDP 95 W, podpora až 32 GB RAM, poslední nakonec frekvence 3,5 GHz a turbo 4,1 GHz. To bych ale nebyl já kdybych si s frekvencí nepohrál. S obyčejným chladiče SilentiumPC Spartan 3 PRO se můžete dostat na 4,2 GHz. Turbo vypnuté, APM doporučuji vypnout. CNQ můžete nechat zapnuté jako já, C1E mám vypnuté. Násobič je nastaven na 21x, CPU Bus Frekvence na 200 MHz, voltáž nastavuji přes Offset, na CPU mám nastaveno 1,248 V. Tady se dostaváme k VIDu, co to ten VID vlastně je? VID je napětí při kterém je procesor schopen pracovat. FX-6300 se objevuje v obchodech jak s nízkým VIDem tak vyšším. Zde je kámen úrazu, pokud máte nízký VID tedy 1,25 V a níže, procesor se při zvedání napětí více zahřívá, protože roste jeho spotřeba. Pokud máte vyšší VID tedy 1,325 V, můžete dosáhnout lepšího přetaktování až 4,5 GHz, při stejném chlazení. Důležité je také hlídat teplotu napájecí kaskády, v mém případě v plném zatížení na 4,2 GHz je již chladič mosfetů horký na dotyk, neškodilo by přihodit malý ventilátor pro její chlazení. Dodám, že mám desku Asus M5A97 druhé revize.

Základní desky jsou další pozitivní věc na AM3+ platformě. Desku s čipsetem 970, který je druhý nejvyšší a první taktování vhodný, seženete za velmi hezké peníze. Osobně jsem zvolil, jak již jsem zmínil, Asus M5A97 r2.0. Ta dostatečně vyhovuje parametry, formát ATX, 4x slot pro DDR3 RAM, 2x PCIe  2.0 x16, 2x PCIe 2.0 x1, dvojice starých PCI, nechápu proč musí být dva, také 6x SATA 6 Gb/s. A to vše za necelých 2 000 korun, u Intelu si připočítejte 1 000 plus. To je tak z toho poctatného.

Jak už jsem říkal, výkonem procesoru jsem příjemně překvapen. Počítač používám primárně k práci. Myslím si, že v programech jako je Visual Studio, Cinema 4D, Blender, Unreal Engine 4 Editor, Adobe Photoshop, Sony Vegas poskytuje mnohem více výkonu než Skylaková i3. Dnes už jsou dvě fyzická jádra vhodná do Pentií a u i3 by se měli nasadit plnotučná 4 jádra. Snad Ryzen vyrovná síly na procesorovém poli.

Pokud jste nalezli nějakou chybu, prosím, upozorněte nás označením textu a zmáčknutím zkratky Ctrl+Enter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *