Proč jsem zůstal stále na Windows 8.1?

V tomto článku Vám vysvětlím důvody, proč používám Windows 8.1 a proč nehodlám upgradovat na novější Windows 10.

Operační systém Windows 8.1 od společnosti Microsoft jsem začal používat od srpna roku 2014. Přecházel jsem z Linuxu, konkrétně poslední používanou distribucí bylo Kubuntu 14.04. Systém jsem si docela oblíbil pro svoji jednoduchost a vcelku plynulý běh.

Za těch pár let jsem si na tento systém zvykl, objevil jak vychytat jeho mouchy a vylepšit jej tak, aby se mi používal co nejdokonaleji.

Základní věcí, kterou využívám je Classic Shell. Classic Shell vrací do systému originální Start menu jako ve Windows 7. Navíc má další skvělé funkce jako například vypnutí aktivních rohů, možnost vypnutí průhlednosti hlavní lišty a další.

Další úpravou systému je vypnutí zamykací obrazovky. Zobrazí se tedy rovnou pole pro vyplnění hesla.

Dobrou vychytávkou je Desktop Restore, díky kterému můžete jednoduše ukládat rozložení ikon na ploše. Často se stává, že se ikony při změně rozlišení přeháží a poté se již nevrátí do předchozí podoby.

Subjektivně se mi design systému líbí více jak u sedmiček. Průhlednost moc nemusím, tedy plochý design mi sednul lépe.

Oproti desítkám mám nad systémem větší kontrolu. Typickým příkladem je Windows Update. Osobně provádím instalaci aktualizací o víkendu. Představa, že během týdne na mě vyskočí hláška vyzívající k restartu zařízení pro mě není lákavá.

Na desítkách se mi nelíbí také časté přehazování konfiguračních nabídek z jednoho místa na druhé. Typicky z Ovládacích panelů do Nastavení a zde kolikrát z místa na místo. Moje 8.1 se nemění a zůstávají stále stejné.

Navíc při upgradech na nová sestavení se stále vrací dokola odinstalovávané aplikace, či restartování nastavení Výchozích programů.

Windows 8.1 jsem ochotný používat až dokonce jejich aktualizačního období. Poté hodlám přejít zpět na Linux. V tom mi momentálně brání grafická karta, její linuxové ovladače nefungují spolehlivě nebo vůbec.

Pokud jste nalezli nějakou chybu, prosím, upozorněte nás označením textu a zmáčknutím zkratky Ctrl+Enter.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *