Tak jsem si koupil to zrcadlo

Pod delší odmlce tu máme nějaký ten článeček, dneska spíše takovou „recenzi“. Proč ty uvozovky? Nemám tak úžasné zkušenosti, abych mohl popisovat detailněji. Jak už jste si všimli z názvu, dnes si zrecenzujeme Sony Alpha A55.

Ještě se vrátím zpět k onomu názvu. A55 není tak úplně zrcadlo, nýbrž SLT, které má polopropustné zrcadlo, což umožňuje trvalý Live View i fázové ostření. Díky tomu dokáže A55 velice rychle přeostřovat a fotit sérii snímků za sebou. Optický hledáček nahradil elektronický, to znamená že v hledáčku můžete vidět i informace o nastavení.

Tuto A55 jsem koupil z druhé ruky, za hodně dobrou cenu. Jinak se jedná o model z roku 2010. I přesto má co nabídnout, hlavně pro začátečníka jako jsem já.

Úvodní řečičky máme za sebou a nyní se koukneme na A55 kolem dokola.

Ovládací prvky a ergonomie

Pokud znáte Alphy, nic vás zde nepřekvapí, nese jednoznačně stejný rukopis jako ostatní modely. Tento je konkrétně je z tvrdého plastu, vypadá trošičku levně avšak bytelně. Grip je příjemně pogumovaný. Osobně mám s ergonomií tohoto modelu problémy. Grip je malý do délky se to dá překousnout. Avšak tělo foťáku je velice nízké. I přes moje maličké ručičky mám problém, že nemám kam odložit malíček. Postupem času už jsem si našel ideální uchycení, u jiných značek jsem však neměl s držením problém ani na první dobrou.

Na gripu se nachází čidlo pro bezdrátový ovladač, v něm je dioda pro indikaci odpočtu časovače, či vyfocení ovladačem. Dále nad ním výběrové kolečko. Kolečku bych vytkl jeho přílišnou tvrdost. Otáčení prostě není tak pohodlné jak bych si představoval. Umístění mi přijde lepší jak u Canonů, což je subjektivní. U Nikonů jsem s ovládáním pod palcem nikdy neměl problém.

Na levé straně bajonetu naleznete tlačítko pro zobrazení hloubky ostrosti. Stisk není zrovna přesvědčivý. Napravo se nachází tlačítko pro odjištění objektivu.

Koukneme-li se z pravé strany, uvidíme přepínač mezi manuálním a automatickým ostřením. Posuvník má ideální odpor. Pod piktogramem znázorňující přítomnost GPS nalezneme konektor pro připojení ovladače. Vedle něj nalezneme 3,5 mm jack konektor pro externí mikrofon. Potěší, avšak pro nahrávání se fotoaparát příliš nehodí, to ale předbíhám.

Nad ním se nalézá krytka pro USB a HDMI, obojí v provedení mini – ať žijí redukce a spousta různých kabelů! Krytka je nešikovně blízko konektorům, takže připojení kabelu je docela oříšek.

Napravo se také v horní části skrývá elektronické tlačítko pro vyklopení integrovaného blesku.

Vlevo je prd.

Nahoře se nachází výklovný blesk a lyžiny pro připojení externího. Vlevo nalezneme kruhový volič režimů a čudl pro vstup do menu. Vpravo už je toho více. Jako první se koukneme na spoušť. Ta má velice příjemný stisk. U ní se nachází páčka pro zapínání a vypínání přístroje. Dále čudl D-Range, funkci si v menu můžete přehodit. Osobně jsem přepl z DRO a HDRka na vlastní nastavení. Další čudl je pro přepínání mezi hledáčkem a LCDéčkem. Přepínaní může být i automatické.

Dole se již nachází pouze tři tlačítka. Začneme zprava, jako správní arabové. To jest tedy čudl pro zamknutí expozice, lze nastavit pro zmáčknutí nebo držení. Sekundárně funguje jako lupa pro přiblížení. Dále korekce expozice, a také oddálení.

Jako poslední je zde tlačítko pro nahrávání. Tlačítka pro expozici a nahrávání jsou příliš blízko sebe. Často se vám tedy stane, že v paměti naleznete podobné nahrávky:

A pojďme se kouknout co má vepředu. Nepřekvapí nás několik čudlů. Funkční tlačítko (jo, opravdu funguje!), čtyřsměrná výběrová tlačítka. Potvrzovací slouží jako zaostření při automatickém zaostřovanání. Dále čudl pro přepínání zobrazovacích režimů, zvlášť pro hledáček a LCDéčko, podle toho, které je zrovna aktivní. Dále vyvážení bíle, ISO a přepínání režimu focení. Dole tlačítko pro přepnutí do zobrazovacího režimu. Zde jsem nepřišel jak přepínát na video a foto. Prostě se to určuje podle toho co bylo naposledy pořízeno. Vedle je čudl pro mazání, který je mírně zapuštěn.

Displej je tří palcový a má kvalitní zobrazování barev. Na sluníčku jsou pozorovací úhly dostatečné. Displej je výklopný a otáčecí. Na selfíčka to jakože ale moc není. Otočení se provádí přesně do směru, do kterého bych to nečekal – doleva.

Díky použité technologii polopropustného zrcádka zde máme elektronický hledáček. Původně jsem k tomu přistupoval s mírnou skepsí. Avšak hledáček mě ohromil. Poskytuje širší zorné pole než optický, navíc kvalita zobrazení je opravdu na dost vysoké úrovni. Navíc Vám přímo zobrazuje informace o nastavení snímání.

Objektiv

K této A55 jsem dostal základní Soňácký objektiv 18-70mm. Pro začátek dostačuje, plánuji však přikoupit jeden s rozsahem do 300mm a jeden pevný s rozsahem kolem 30mm. Objektiv má závit pro 55mm filtry. Avšak pozor, při ostření se posouvá čočka. Samotné ostření mi přijde přehnaně citlivé. K objetivu je i sluneční clona.

Menší výtku mám ke krytce, která nemá očko pro uchycení k tělu. Může se tak velice jednoduše dojít k její ztrátě.

Technické žvásty

Teď si hodíme nějaká surová čísla, takže tuto část můžete klidně přeskočit. A55 má snímač APS-C s rozlišením 16,2 MPx. Fotky mají maximální rozlišení 4912×3264, poměr stran 16:9 nebo 3:2. Nahrávat můžete v 1920×1080 při 25 snímcích za sekundu, ve verzi pro evropský trh. Nahrává se do formátu AVCHD, s nížším rozlišením můžete i do MP4. Maximální počet snímků při sériovém snímání je 6 za sekundu. Zvuk je nahráván do sterea. Připojit můžete SD karty, případně MS, oboje jdou do společného slotu. Velikost displeje je 3 palce. Závěrka má nejdelší expoziční čas 60 a nejkratší 1/4000. Pro APS-C snímače Sony je zde typický bajonet typu A. Samotné tělo váží necelého půl kila.

Praktické zkušenosti

Zrcadlo vlastním necelý měsíc, za tu dobu jsem ho stihl prozkoumat tak z 90%. Jak říkám, jsem začátečník – amatér. Předchozí zkušenosti prakticky ze zapůjčeného Nikonu D3200 a Canonu u kterého si nepamatuji ani model. Držení je trochu naprd, ale ne tak moc, aby se na to nedalo zvyknout. Po měsíci mi to už ani nepřijde zvláštní.

Díky zvolené technologii je však ostření neuvěřitelně rychlé, jelikož nemusí docházet k naklápění zrcátka. Do se hodí přávě u videozáznamu.

Teď vyjmenuji několik věcí co mně nejvíce vadí. Začneme popořadě, tedy míra nasranosti vysoko. Ehm, no to je prostě baterie. Já žiji v horské oblasti, to znamená, že vylezu tady na kopec a párkrát zafičí a baterie ukazuje vybitý stav. V horším případě rovnou „Akumulátor je vybitý“ a čau nazdar… To ale platí hlavně pro video! Při teplotě přibližně -1°C, tentokrát v Olomouci, při poklesnutí stavu baterie na 60% vydrželo video běžet dvě minuty, poté ani ne půl. Pomohlo jedině zahřátí baterie.

Jinak je výdrž baterie vysoká, jen si musíte dávat pozor, aby jste zrcadlovku vypínali, jelikož má právě trvalý Live View. Běžně s ní uděláte více jak 600 fotek. Při používání pouze LCD možná pár desítek navíc.

Věc, kterou vždy vidím jako příjemný bonus – nabíjení přes USB. Dnes, kdy má každý powerbanku skvělá věc. Zde ji nenajdete. Pravděpodobně budu shánět redukci do prostoru pro baterie a dále na USB. Stabilizace pro video není zrovna nejlepší, ale jak říkám pro video tohle prostě moc není.

Závěr

Koupí A55 jsem rozhodně neprohloupil a velice mile mě překvapila. Hlavně za cenu, kterou jsem jí koupil s jejím minimálním náběhem uzávěrky. Jak už jsem říkal, seťák mi momentálně nepostačuje, uvidím, jestli přikoupím nějaký další objektiv.

+ Cena
+ Konstrukce
+ Příjemná spoušť
+ Idální umístění ovládacích prvků
+ Výdrž baterie
+ Rychlost ostření
+ Hledáček
+ GPS
+ Mikrofon

– Výdrž v zimě
– Nemožnost připojení bateriového gripu
– Tuhost volícího tlačítka
– Pouze 25 snímků za sekundu u videa

+- Výška zdradlovky (je sice menší, ale hůře se drží)


Nějaké ty fotky najdete na mém DeviantArtu.

Pokud jste nalezli nějakou chybu, prosím, upozorněte nás označením textu a zmáčknutím zkratky Ctrl+Enter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *