Tak jsme se dočkali! Česká spořitelna přináší mobilní platby [aktualizace]

Zákazníci se konečně dočkali, Česká spořitelna tento týden přinesla mobilní platby! ČS nevyužívá technologie Google Pay, naopak přináší svoje vlastní řešení, aplikaci Saifu.

Aktualizace 24. srpna 2018:

Česká spořitelna dočasně stahuje aplikaci Saifu z Google Play. Důvodem je, že aplikace porušuje ochrannou známku lotyšské společnosti Paymaster, která má sídlo v Praze. Firma pod názvem Saifu provozuje peněženku pro fiat a kryptoměny.

Původní článek z 11. srpna 2018:

V loni v listopadu v České republice odstartoval platební systém Android Pay, nynější Google Play. Některé banky se rozhodli na tento systém přejít, namátkou mBank nebo Moneta Bank. Česká spořitelna se rozhodla na tento systém nepřestoupit. Hlavně z důvodu, že nechce předávat informace o platbách do rukou Google. Od té doby ČS pracovala na svém vlastním platebním systému. Původní předpoklad byl, že mobilní platby budou integrovány v bankovní aplikaci George (jsem jedinej komu ten název připadá opravdu stupidní?). ČS ale překvapuje, přichází s aplikací Saifu.

V rámci aplikace George přijde integrace také, avšak později, během příštího roku.

K provádění bezkontaktních plateb pomocí mobilu potřebujete chytrý telefon s operačním systémem Android (4.4 a vyšším) a také s podporou NFC. Narozdíl od Google Pay můžete aplikaci používat i v případě, že telefon máte rootnutý. Avšak u Google Pay na to funguje takový tríček…

Dobrá, předpokládejme, že máte účet u ČS, telefon s Androidem a také s podporou NFC. Ale pozor, v současné době ještě potřebujete kartu Visa, podpora pro Mastercard se teprve připravuje. Dále aplikace nefunguje na firemních účtech (podle komentářů u aplikace).

Nyní můžete tedy stahovat aplikaci Saifu.

Přidání je opravdu banální záležitostí, jednotlivé kroky můžete detailně pročíst v galerii.

Pro samotné fungování plateb nemusíte být připojení k internetu, po přidání by vše mělo fungovat jako běžná bezkontaktní karta. Ale neopovažujte se v případě nutnosti rvát mobil do terminálu! Prostě se tam nevleze… Tím chci říct, že nikdy nemůžete mít spolehnutí na fungování bezkontaktních karet. Ti kdož jí využívají na denní bázi vědí. Prostě terminál občas zlobí a je nutné do něj kartu vložit. Co v offline módu nefunguje je zůstatek. Navíc je omezen počet plateb a poté se již musíte do aplikace znova přihlásit. Při platbě do 500 korun stačí mít telefon rozsvícený, případně odemčen. Při platbě nad 500 korun, musíte mít zapnutou a odemčenou aplikaci Saifu. Některé starší terminály mohou chtít i zadat PIN od karty.

V rámci aplikace ČS podporuje i vyváření jednorázových karet. To využijete, když nakupujete například u „rákosníka“ na Aliexpressu nějaké zboží a nechcete mu dávat vaše údaje o kartě. Prostě si vytvoříte jednorázovou, pro tento účel. V rámci aplikace máte přehled o zůstatku na účtu a také historii transakcí provedených mobilem.

Saifu s sebou přináší jakýsi slevový program. Pravděpodobně chce podpořit právě placení mobilem. A jak víme, Čecháček na slovo sleva slyší!

Česká spořitelna také uvádí, že jedná s Applem o možné podpoře jejich platebních systémů v rámci aplikace George.

 

Pokud jste nalezli nějakou chybu, prosím, upozorněte nás označením textu a zmáčknutím zkratky Ctrl+Enter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *