Progresivní webové aplikace, zatraceně skvělá myšlenka

Progresivní webová aplikace, termín, který jste možná ještě neslyšeli. V tomto článku se Vám pokusím osvětlit její vlastnosti a výhody. Řekneme si, proč vnímám progresivní webové aplikace za skvělý směr.

Vysvětlíme si také jaké jsou rozdíly mezi nativní, hybridní a progresivní webovou aplikací.

V mobilní oblasti se staly nativní aplikace jasnou jedničkou. A to díky lepšímu uživatelskému zážitku (UX) oproti webovým aplikacím. Uložený zdrojový kód a přímý přístup k hardwaru zařízení umožnil mnohem lepší výkon. Také dokázal poskytnout více funkcí.

Díky rozsáhlým vylepšením webových technologií, zejména pak příchod HTML5, CSS3 a vylepšením JavaSriptu. Přinesly posun jak v čistě webových aplikacích, ale také takzvané hybridní aplikace. Hybridní aplikace vyžadují podobně jako nativní instalaci. Jsou zabaleny do nějakého kontejneru, kde běží ve vlastním prohlížeči.

Nyní víme co je to nativní a hybridní aplikace, můžeme tedy přejít k té progresivní webové.

Termín progresivní webová aplikace („Progressive Web Apps„) využil Google v roce 2015. A to při popisu aplikace, která využívá výhod moderního prohlížeče, jako jsou service workers a webové aplikační manifesty. Manifesty dovolují přidat webové aplikace mezi ty nativní v rámci jejich OS. K fungování PWA je využíván prohlížeč, kterým byla aplikace do systému přidána.

Podle Google je PWA definují tyto vlastnosti:

  • Progresivní – Funguje nezávisle na volbě prohlížeče.
  • Responzivní – Zobrazení je optimalizováno pro různé druhy zařízení a velikosti displejů.
  • Nazávislá na konektivitě – Zapomocí technologie service workers umožňuje prohlížení obsahu offline nebo při špatném internetovém připojení.
  • Uživatelský zážitek – Aplikace by měla poskytovat při používání pocit, jako by uživatel používal aplikaci nativní.
  • Aktuální – Díky technologii service workers aplikace používá nejnovější data.
  • Zabezpečená – Komunikace probíhá pouze protokolem HTTPS, aby se zabránilo odposlouchávání a změně obsahu dat.
  • Instalovatelná – Umožňuje uživatelům aplikaci vložit do OS bez instalace z obchodu.
  • Označená – Pro identifikace používá manifesty, díky kterým se zobrazuje jako PWA a je možné ji vložit do OS.

A nyní již víme, jak vypadá progresivní webová aplikace. Pojďme si tedy probrat výhody.

Progresivní webová aplikace stejně jako hybridní používá ke svému běhu webové technologie. Rozdíl je, že hybridní aplikace se musí instalovat z obchodu. Zároveň obsahuje svůj vlastní prohlížeč pro běh. PWA se nemusí instalovat, při návštěvě stránky, která je označená jako PWA se vám zobrazí dialog, jestli ji chcete přidat na domovskou obrazovku. Běh probíhá přes prohlížeč, kterým jste ji přidali. Poté, co ji spustíte se chová jako aplikace nativní, nevidíme zde žádné ovládací prvky prohlížeče. Na rozdíl od nativní, PWA zabírá minimum místa v úložišti zařízení.

Tvůrce PWA může určit, které části aplikace se do zařízení uloží. Typicky ovládací lišta nebo menu. To zajistí velice rychlý běh aplikace v telefonu.

Výhodou může být i běh aplikace na pozadí. Díky tomu Vás aplikace může upozorňovat na různé události pomocí notifikací.

Typickým dobrým příkladem PWA je mobilní varianta Twitteru dostupná na adrese https://mobile.twitter.com/. Aplikace běží svižně a poskytuje spousty funkcí jako nativní aplikace.

PWA aplikace se na trhu pomalu začínají rozšiřovat. Pomalé rozšiřování může být způsobeno, že PWA dosud podporuje jediný prohlížeč – Google Chrome. Mozilla přidává podporu PWA pro mobilní Firefox ve verzi 58. Podporu si můžeme vyzkoušet v testovací Nightly verzi prohlížeče.

Díky jednoduchosti a možnostech o PWA ještě uslyšíme. Jedná se o velice mocný koncept.


Zdroje:


 

Pokud jste nalezli nějakou chybu, prosím, upozorněte nás označením textu a zmáčknutím zkratky Ctrl+Enter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *