Sencor 3CAM 4K01W – 4K, ne 4K

Tak jo, už jsem tu zas! Dneska tu pro Vás mám zase jednu ze svých „recenzí“. Opravdu to berte v uvozovkách, nastíním tu svoje osobní zkušenosti a poznatky. Tentokrát vám představím akční kamerku od firmy Sencor, konkrétně 3CAM 401W.

Rovnou pro začátek – hledáte akční kamerku pro natáčení videa v 4K? Tak tady jste špatně. Nebojte, ještě vysvětlím proč. Třída akčních kamer se stala dosti populární a mnoho různý ať už známých, či neznámých značek se rozhodla vychrlit na trh taky svoji obdobu známého GoPra. A i Sencor se činí. Už samotnou krabicí láká na 4K a podporu Wi-Fi. Jak to všechno je si povíme.

Kolem dokola

Nyní si ale pojďme představit zevnějšek kamery. Kamera je prodávána v černém barevném provedení. Tělo kamery je pogumováno a perforováno, tedy krom přední a zadní strany.

Zadní strana je kryta plastovým sklíčkem a nalezneme pod ní 2″ velký displej. Ten zabýrá většinu zadní strany. Napravo je však rámeček tlustější jak na straně levé. Vlevo na spodním okraji nalezneme dvě diody. První, modré barvy, nám indikuje provoz kamery. Při zapnutí svítí modře, při nahrávání nám tuto skutečnost dává najevo svým blikáním. V nastavení můžeme diodu vypnout. Nad ní se nachází druhá dioda, tu nastavení neovlivňuje. Je to dioda pro indikaci nabíjení a svítí červeně.

Na přední straně krom několika nápisů nalezneme vyčuhující objektiv. Umístění je standartní – vpravo nahoře. Vlevo nalezneme tlačítko pro přepínání módu a zapnutí/vypnutí. Můžeme tu také vidět ohromující nápis 4K.

Ale raději se mrknem na sranu pravou. Zde nalezneme dvě tlačítka pro pohyb v menu. Při delším podržení můžeme použít také digitální zoom, to bych ale raději nedělal… Stiskem horního tlačítka „aktivujete“ Wi-Fi.

No a to je vše, takže strana levá. Zde nalezneme slot pro microSD kartu. Do něj vložíte 32 GB paměťovou kartu a „většinu 64 GB“, ať si pod tím představuje Sencor cokoliv… Kousek od ní poté microUSB konektor a dále microHDMI konektor.

Na vrchní straně ná čeká tlačítko pro potvrzování a nahrávání, či focení. Vedle pak indikace provozu Wi-Fi, ta bliká žlutě.

Na straně spodní potom jenom dvířka pro baterii o kapacitě 900 mA. Rovnou prozradím, že v balení dostanete i druhou.

(Ne)funkce

Teď si řekneme o některých funkcích, které kamerka umí, nebo neumí?

Nefunkční Wi-Fi

Začnu s funkcí Wi-Fi. Která, ehm, nefunguje. Prý někdy fungovala, ale v momentě když jsem jí měl já, tak prostě nejela. Kamerka funguje tak, že aktivujete Wi-Fi, ať již s pomocí tlačítka nebo v menu, a vytvoří se access-point. Tedy nevytvoří… Kamerka sice zobrazí jméno Wi-Fi, ke které se máte připojit a také heslo, mimochodem, alespoň generátor náhodných číslic tomu mohli dát, heslo 1234567890 působí fakt směšně… Avšak, žádnou takovou Wi-Fi nenaleznu. Nikde a nikdy. Jak funguje Wi-Fi vám tedy neprozradím. Mimochodem, Sencor žádnou svojí aplikaci na ovládání nemá, odkazuje na stažení XDV cosi, které „naštestí“ naleznete i v Google Play.

Mód webkamery

Při připojení k PC máte 3 možnosti – USB úložiště, PC kamera a Nabíjení. Nás teď zajímá ta druhá možnost. V tomto módu by se v PC měla kamera zobrazit jako když připojíte webkameru. Leda prd. Na kamerce se zobrazí znak, který asi signalizuje onen mód, systém se snaží naleznout ovladač a kamerka se odpojí… Perlička, Sencor na svém webu drivery ani nemá.

USB úložiště

Tady jen dodám, že pokud kameru připojíte přes USBéčko k PC, z karty nic nevymažete. Můžete mazat na kameře, při procházení záběry podržíte tlačítko OK, nebo pokud kartu připojíte přes čtečku.

Časosběr

Časosběr je dobrá věc, když chcete udělat timelaps a nechcete zaplácat celou kartu a udělat si jej v postprodukci. Prostě nastavíte rychlost a kamerka zaznamená ve zrychleném záznamu.

Jízdní režim

Kamera nabízí takzvaný jízdní režim, můžete ji použít i jako kameru do auta. Po zapnutí nepřetržitě nahrává a přemazává starší záznamy z karty. Velikost záznamu můžete nastavit na 1, 2 nebo 5 minut. Kamera má také G-senzor, který v připadě nárazu záznam zamkne. Úroveň nárazu může nastavit – to, aby se vám soubory nezamykali na slavných českých vymletých silnicích.

Další věcičky

Mezi další věcičky už jsou drobnosti – časoznak, nastavení expozice a vyvážení bílé, automatické vypnutí, spořič obrazovky…

Časoznak ve 2,7K a 1080P:


Výstup

Tady naleznete jednotlivé krátké záznamy, upozorňuji, že YouTube kvalitu záznamu snižuje.

Video dovednosti

4K (3840 x 2160) záznam

Kamerka se pyšní nahráváním videa ve 4K, jak na krabici, tak na samotné kamerce. Pro používání 4K to však není, kamerka v tomto režimu dokáže nahrávat pouze při 15 snímcích za sekundu. Prostě děs běs.

2,7K (2688 x 1520) záznam

Pokud chcete vyšší rozlišení a nepotřebujete 60 snímků za sekundu, doporučím právě toto rozlišení. Ale od 1080P nepoznáte moc rozdíl, akorát ve velikosti souborů a ve výdrž baterie. Spíše doporučím záznam v 1080P při 60FPS.

1080P (1920 x 1080) 60FPS záznam

Jak už jsem zmínil, asi nejlepší možnost záznamu. 60 snímků za sekundu je prostě pro rychlé sporty nutnost.


1080P (1920 x 1080) 30FPS záznam

Záznam v 1080P při 30FPS asi nemá moc smysl, pokud Vám to vystačí, můžete.


720P (1280 x 720) 120FPS záznam

V tomto rozlišení nedoporučuji nahrávat videa hodí se v módu pro zpomalená videa.

720P (1280 x 720) 60FPS záznam

Nemá smysl se moc zabývat, proč natáčet v tak nízkém rozlišení. Možnost tady však je.


720P (1280 x 720) 30FPS záznam

Už bych se opakoval.

Fotografické dovednosti

Kamerka podporuje i režim focení, můžeme nastavit několik rozlišení – 2, 5, 8, 12, 16 M. K focení se nebudu vyjadřovat, možnost tu je, ale primární účel to není.

Originální soubory si může prohlédnout zde – https://mega.nz/#F!6bxGCZCQ!CbSMXbv539AOfaaXEw7gCQ.

Příslušenství

Nemám k dispozici kompletní balení, ale ke kameře dostanete celou řadu příslušenství. Vodotěsné pouzdro, sada pro upevnění na helmu, sada pro upevnění bez vodotěsného pouzdra, sada pro upevnění na selfietyčku nebo stativ, klip pro upevnění na oblečení, sada pro uchycení na řídítka, stahovací pásky, 3M samolepicí pásky, ocelové lanko, USB kabel, nabíječka a jeden náhradní kryt pro vodotěsné pouzdro.

Kvalita je pochybná a při větším utažení plasty praskají. Pro dostatečně pevnou aretaci jsem musel využít podložky…

Závěrem

Kamerce bych se spíše vyhnul. Obrazem neohromí, 4Káčkem urazí. 1080P při 60 snímcích za sekundu je prostě dnes pro akční kamerku nutnost. K tomu problémy s funkčností Wi-Fi a připojení do režimu webkamery. Prostě funkčností je to bída, k tomu si můžete přičíst nevalnou kvalitu zpracování příslušenství.

Navíc se jedná o re-brand, jedná se o kamerku AllWinner’s v3-sdv. Sencor se to ani nesnažil zakrýt, když se kouknete do vyfocených fotografií, neleznete v nich vložený popisek – „This photo is taken by AllWinner’s v3-sdv“.

+ Cena
+ 1080P při 60FPS, když přihlédnu k ceně
+ Druhá baterie
+ Lze využít jako kamera do auta

– Pochybná funkčnost (Wi-Fi, webkamera)
– Mizerná kvalita příslušenství

+- Wi-Fi (kdyby byla na 100% funkční, jasné plus)

Pokud jste nalezli nějakou chybu, prosím, upozorněte nás označením textu a zmáčknutím zkratky Ctrl+Enter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *