SilentiumPC Spartan 3 PRO – levný, ale dobrý?

Taky vybíráte vhodný chladič pro váš procesor? Pro ty co mají socket AM3+ a nejen ty zde má tip! A tím je SilentiumPC Spartan 3 PRO, malý a levný, je ale opravdu dobrý? To vám dnes odhalím. Firma SilentiumPC má na trhu dva chladiče Spartan 3 LT a Spartan 3 PRO. Co je liší? Počet heatpipe, verze LT má pouhé dvě heatpipy, verze PRO má dvojnásobek. Cenový rozdíl je zhruba 150 korun, výrobce uvádí, že verze LT uchladí procesor s TDP až 135 W, PRO má o 15 W více, tedy 150 W. Chladič není moc vysoký, výška je 135 mm. Šířka je 110 mm.

Chladič je osazen 100 mm ventilátorem. Ventilátor má PWM regulaci, otáčky lze regulovat od 800 po 2000 otáček za minutu. Ventilátor je první věc, která mě u chladice velice potěšila. A to hlavně jeho tichost, vetlilátor je velice tichý, prakticky ho přehluší pouze můj plotňák od Samsungu. Na chladič je možné připevnit i další ventilátor, upínák najdete v balení. Bohužel, výrobce neprodává osazený ventilátor samostatně, což opravdu velká škoda. Navíc ventilátory s rozměry 100 mm nejsou tak běžné a nebude tedy moc velký výběr.

Chladič je primárně určen pro AMD sockety. Instalace je úplně jednoduchá, pokud je deska nová a má nainstalovaný backplate a přední držák pro boxový chladič. Stačí tak nacvaknout držáky chladiče na tento plast. Úplný výčet podporovaných AMD socketů – AM2(+), AM3(+), FM1, FM2(+), 754, 939, 940.

V případě Intelu je potřeba osadit plastový kroužek, který se přišroubuje k desce, pak stačí opět pouze nacvaknout. Následuje výčet socketů u Intelu – LGA 775, 1150, 1151, 1155, 1156.

V balení najdete teplovodivou pastu, upínáky pro instalaci k ventilátoru, plastový kroužek pro Intel sockety, čtyři šrobky a držáky pro jeho upevnění a návod k instalaci.

Nyní se koukneme jak tento chladič chladí. Testy jsem prováděl na procesoru AMD FX-6300 s přetaktováním na 4,2 GHz, při napětí 1,248 V. Pro účely testování jsem nastavil standartní režim regulace na desce. K sledování teploty jsem používal program AIDA64. Při brouzdání po internetu, přehrávání 1080p videa na YouTube se teploty procesoru pohybovali na úrovně 36°C, otáčky ventilátoru byli 1133 za minutu. Při hraní DiRT 3 se teplota pohybovala na úrovni 53 °C při 1829 otáčkách ventilátoru. No a při maximálním vytížení všech šesti jader byla teplota 59°C při 2033 otáčkách ventilátoru po osmi minutách. Do 1500 otáček je ventilátor zcela tichý, nad 1800 ho jistě uslyšíte. I v těchto otáčkách je ale překvapivě nehlučný.

Ve finále vám chadič mohu doporučit. Je vhodný na i3, ne Káčkové i5, na čtyřjádrové až šestijádrové FX procesory a APU od AMD.

Pokud jste nalezli nějakou chybu, prosím, upozorněte nás označením textu a zmáčknutím zkratky Ctrl+Enter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *